Historie klubu

1989

První zmínka o Tanečním klubu Olymp Olomouc se datuje k roku 1989, když navázal na fungování na Tanečního klubu Parku kultury a oddechu. U zrodu nového TK stál PhDr. Miroslav Hýža, který se stal jeho hlavním vedoucím. V klubu byly zpočátku jen dospělé taneční páry, největších úspěchů klub dosáhl hlavně díky práci s dětmi a mládeží na Základní škole Holečkova v Olomouci. Jak se později ukázalo, zejména taneční třídy, založené v letech 1993 a 1994 se staly základem generace mladých tanečníků, kteří později pronikli do české taneční špičky.

TK Olymp, založen 1989

1995

Poprvé o sobě dal TK Olymp Olomouc výrazněji vědět v roce 1995, kdy se formace s názvem Karlštejn, pod vedením PhDr. Miroslava Hýži a Marie Hýžové dostala do republikového finále.

Na podzim roku 1995 se hlavní vedoucí klubu stala Mgr. Marie Hýžová a hned v následujícím roce s dětskou formací Zlatovláska navázala na předešlý úspěch, když se probojovala znovu do republikového finále v Ústí nad Labem. Formace tehdy získala nečekané, ale o to krásnější třetí místo.

V říjnu 1996 se Olymp sloučil s konkurenční Proximou (TK Proxima Olymp Olomouc). Spolupráce dvou nejúspěšnějších olomouckých klubů trvala pouze do konce roku 1998.

Tři oříšky pro Popelku

1997

I v těchto letech se dařilo našim formacím. V roce 1997 se dostala choreografie s názvem Vltava znovu do finále Mistrovství České republiky a znovu slavila úspěch. Tentokrát v podobě stříbrné medaile.

Do třetice všeho dobrého medaile - a konečně zlatá. V roce 1999 se Olymp dočkal svého prvního titulu Mistra České republiky, když juniorská formace s názvem Tři Oříšky pro Popelku, opět pod vedením Marie Hýžové, porazila pražský MADAT.

V této době už slavily úspěchy i samostatné taneční páry. Nejlépe si vedl zejména pár Martin Kordek - Hana Švajdová, kteří v roce 1997 na Mistrovství ČR ve standardních tancích vybojovali bronzovou medaili v juniorech 1(1. Bič - Konderlová, 2. M. Dvořák - Kettnerová). O rok později získal stejný pár ve standardních tancích medaili stříbrnou (1. M. Dvořák - Kettnerová) a v latině obsadil krásné čtvrté místo.

mistři Martin Korder s Hanou Švajdovou

2000

Do nového tisíciletí vykročil Olymp ve velkém stylu. Do roku 2006 získaly naše páry 13 bronzových, 4 stříbrné a 3 zlaté medaile a spoustu finálových účastí na republikových šampionátech. Za zmínku stojí především pár Miroslav Hýža - Denisa Walterová, který v roce 2001 posbíral všechny tři tituly Mistra České republiky (kombinace, standardní a latinskoamerické tance), vyhrál Taneční ligu ve standardu i latině a totéž se mu povedlo v tehdy prestižní soutěži IDSF Hradec Králové Open.

Velké úspěchy slavil klub také v soutěžích družstev. Do roku 2006 jsme nasbírali 8 medailí na mistrovstvích České republiky, včetně čtyř titulů Mistrů České republiky (2x 2002, 2004 a 2005) a překvapivého, ale o to krásnějšího stříbra ve standardních tancích v kategorii dospělých roku 2005.

mistři Miroslav Hýža s Denisou Walterovou

2004

Olympácké páry o sobě dávaly vědět i na mezinárodní úrovni. Výborné výsledky zaznamenali naši tanečníci zejména v prestižní soutěži Summer Dance Festival Berlin. V roce 2004 se pár Radim Kotrba - Markéta Vlčková umístil na druhém místě. O rok později se do finále stejné soutěže probojoval pár Pavel John - Tereza Jendrulková, kteří obsadili třetí příčku.

Mezi největší úspěchy klubu určitě patří účast našich párů na Mistrovství světa. V roce 2004 se ve standardních tancích představil v čínské Šanghaji pár Radim Kotrba - Markéta Vlčková. Z celkového počtu 64 párů se umístili na krásném 20. místě (mistrovství se účastnil ještě další český pár Malý - Doležalová, skončili na 25. místě). V témže roce se Mistrovství světa v deseti tancích v estonském Talinu zúčastnil Pavel John s Terezou Jendrulkovou. Jako jediní čeští zástupci vybojovali 17. pozici z celkového počtu 29 párů.

Mistrovství světa 2004

2006

Úspěšní tanečníci z juniorských a mládežnických kategoriích výrazně promluvili i do dění v kategorii dospělých tanečních párů. Pavel John s Terezou Jendrulkovou byli v roce 2004 osmí v republice ve standardních tancích. Republikové semifinále si zopakovali i v následujících dvou letech. V roce 2006 se týž pár probojoval do finále Mistrovství České republiky v deseti tancích, kde se zapsali do historie 4. místem. V latinskoamerických tancích se do republikového semifinále probojoval Martin Kordek se svou novou ostravskou partnerkou Michaelou Gatěkovou.

Ve stejném roce se velmi dařilo páru Miroslav Hýža - Lucie Benýšková, kteří v celoročním žebříčku Taneční ligy ve standardních tancích obsadili druhé místo (1. Houška - Třeštíková). Republikové semifinále v kategorii dospělých si zatančili jak v tancích standardních, tak v kombinaci. Na mistrovství republiky mládeže (do 18 let) ve standardních tancích získali bronzovou medaili.

Žebříček taneční ligy v kategorii junior 2 vyhrál Adam Jendrulek s Kateřinou Přibylovou.

Pavel John s Terezou Jendrulkovou

2008

"Zlatá" generace párů, která byla v rámci českého tanečního sportu v mnoha směrech unikátní, se pomalu rozutekla po studiích a řada přišla na další páry. Semifinále mistrovství České republiky v deseti tancích si zatančili nově složení Miroslav Hýža s Terezou Jendrulkovou. Mezi největší naděje patřili bezesporu Radim Stupka a Kristýna Hlavicová, kteří se v roce 2008 probojovali do finále mistrovství České republiky jak ve standardních, latinských, tak i deseti tancích, kde v kategorii junior 2 (do 15 let) obsadili 4. místo. V následujícím roce se ve standardních tancích dokázali probojovat do finále Mistrovství ČR ve standardních tancích (5. místo), kde porazili dalšího člena TK Olymp - Adama Jendrulka se svojí kroměřížskou partnerkou Alenou Starečkovou. Tento pár se v roce 2009 probojoval do i do finále Mistrovství České republiky v deseti tancích (5. místo) v kategorii mládež.

Radim Stupka s Kristýnou Hlavicovou

V kategorii dospělých se nejlépe umístil Miroslav Hýža s novou partnerkou Kristýnou Hudeovou, kteří se na Mistrovství ČR v deseti tancích probojovali do semifinále (11. místo).

Miroslav Hýža s Kristýnou Hudeovou

2010

V roce 2010 zaznamenal největší úspěchy Radim Stupka se svou novou ostravskou partnerkou Michaelou Riedlovou. V kategorii mládež se ve všech skupinách tanců (standard, latina, kombinace) probojovali do finále mistrovství republiky. Nejvíce se jim zadařilo v soutěži kombinace deseti tanců, kde získali bronzovou medaili. Adam Jendrulek s Alenou Starečkovou se na stejném mistrovství, ale v kategorii dospělých probojovali do semifinále, kde obsadili jedenáctou příčku.

Adam Jendrulek s Alenou Starečkovou

Velký úspěch zaznamenala juniorská družstva. Jak ve standardních, tak v latinskoamerických tancích, si naši junioři zatančili finále, v latinskoamerických tancích vybojovali bronzovou medaili!

Mistrovství družstev 2010

2011

V roce 2011 jsme měli znovu zastoupení v semifinále Mistrovství České republiky deseti tanců, kategorie dospělých. Nově složený pár Radim Stupka a Tereza Jendrulková obsadil deváté místo. Na stejné soutěži v kategorii junior 1 (do 13 let) se velkého úspěchu dočkali Dominik Homola a Mirka Uvízlová, když vybojovali své první republikové finále.

Po pěti letech nás na Mistrovství České republiky družstev reprezentovalo standardní družstvo, které obsadilo 8. příčku (startovalo 18 družstev).